ПОТРЕБНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА РОДИТЕЉЕ НОВОУПИСАНЕ ДЕЦЕ – БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА ДЕЦЕ У ВРТИЋУ
Поштовани родитељи,
Шта је неопходно да знате за прве дане и каснији боравак вашег детета у вртићу, а односи се на превентивну здравствену заштиту и безбедност деце?
Превентивна здравствена заштита у колективу има задатак да брине о обезбеђивању услова за правилан психофизички развој као и унапређивање и очување здравља деце.
ДЕТЕ МОЖЕ ДА БОРАВИ У КОЛЕКТИВУ ВРТИЋА САМО ПОТПУНО ЗДРАВО И УРЕДНО ВАКЦИНИСАНО.
Приликом пријаве детета у вртић родитељ или старатељ у обавези је да приложи здравствену потврду дечјег диспанзера којом се потврђује здравствено стање детета и редовност вакцинације. (Закон о заштити становништва од заразних болести, Правилник о имунизацији и начину заштите лековима);
ДЕЦА КОЈА НИСУ ВАКЦИНИСАНА – документација која се прилаже:
У случају да је дете приликом уписа у вртић болесно (температура, кашаљ, алергијска реакција), па из тог разлога није примило вакцину, потребно је приложити и порврду педијатра о привременој контраиндикацији у којој се наводе разлози одлагања вакцинације.
У случају да постоји трајна контраиндикација везана за вакцинацију детета потрено је приликом уписа приложити потврду издату од стране стручног тима који одлучује о постојању трајне контраиндикације.
ПРВИ ДАН У ВРТИЋУ – шта је потребно понети
Здравствену књижицу и здравствену потврду попуњену од изабраног педијатра, коју вам је вратила служба рачуноводства приликом склапања уговора, родитељ доноси ПРВОГ ДАНА када доведе дете у вртић и предаје одговорној медицинској сестри у вртићу где је дете уписано.
Првог дана боравка детета у вртићу отвара се здравствени картон. У њему, поред података из књижице, уписују се и подаци о постојању могуће дијагнозе коју дете има, терапија која се користи, здравствена институција која прати дете, да ли је дете алергично на неке врсте животних намирница, како реагује на убоде инсеката, да ли је склоно честим инфекцијама, нпр. Упала уха…) о чему је родитељ у обавези да упозна васпитача и одговорну сестру.
У случају да дете има дијагностификован здравствени проблем потребно је да родитељ приложи изјаву изабраног педијатра са препорученим мерама и поступцима када постоји преосетљивост детета на одређен лек, храну, убод инсеката и сл.
Такође је потребно доставити стручно мишљење и упутства педијатра у ванредним околностима у случају детета са хроничним здравственим проблемима, где у току његовог боравка у колективу може доћи до погоршања здравственог стања.
ОДГОВОРНЕ СЕСТРЕ КОД КОЈИХ ОТВАРАТЕ ЗДРАВСТВЕНИ КАРТОН:
„ДУГА“ за објекте – „Дуга“, „Осмех“, „Даросава“ – Милена Радовановић
„СУНЦЕ“ за објекте „Сунце“ и „Чаробна школица“, „Чаролија“ – Орашац – Биљана Минић
„ЗВОНЧИЋ“ за објекат „Звончић“ – Светлана Радисављевић
„БУБАМАРА“ за објекат „Бубамара“ – Љиљана Стојковић
ОЧУВАЊЕ ЗДРАВЉА ДЕЦЕ У КОЛЕКТИВУ
Током боравка деце у колективу свакодневно се обавља дневна тријажа у циљу увида у здравствено стање деце и епидемиолошког стања ради сузбијања и ширења заразних болести.
На нивоу целе предшколске установе редовно се врши примена свих препоручених противепидемијских мера, о чему се родитељи редовно информишу ( локални медији, панои за родитеље, Вибер групе родитеља…)
Веома је важно да знате да у колектив можете довести само здраво дете. Шта то значи? |
Да би се створила здрава средина за сву децу, потребно је да се поштују следећа правила:
- Децу са температуром не доводити у вртић. Ако дете у току ноћи добије температуру, ујутру га не доводити у вртић, чак и ако је температура пала. Ако дете добије температуру у вртићу, потребно је да одмах, по позиву васпитача дођете по њега.
- Дете са инфекцијом слузокоже уста или очију (коњуктивитис) не доводити у вртић.
- Дете које има дијареју, повраћање не доводити у вртић;
- Деца са боловима у грлу, стомаку, уху, надражајним кашљем, потребно је да се прво обрате изабраном педијатру;
- Ако дете добије ваши, у вртић може так након потпуног чишћења косе;
- Васпитачи у вртићу не смеју давати лекове, чак ни за снижавање температуре;
- Деца под терапијом антибиотицима не могу у вртић;
- После прележаних болести изазваних салмонелом, шигелом и цревним паразитима потребно је донети резултате три негативне копрокултуре.
- У случају одсутности детета потребно је обавестити васитача о разлозима одсутности;
У КОЈИМ СЛУЧАЈЕВИМА ДОНОСИТЕ ЛЕКАРСКО ОПРАВДАЊЕ
- Након одсутности детета због болести потребно је донети оправдање, потврду да је дете здраво за вртић коју издаје изабрани педијатар и предати васпитачу/медицинској сестри – васпитачу.
- После сваког изостанка из колектива од седам и више календарских дана, из било ког разлога, потребно је приликом поновног доласка детета у вртић донети потврду о здравственом стању детета издату од изабраног педијатра;
- У ситуацијама када дође до промене здравственог стања током боравка у вртићу, потребно је, при повратку детета у вртић, донети здравствену потврду од изабраног педијатра да је дете здраво и да може да се врати у колектив без обзира што дете није одсуствовало дуже од 7 календарских дана.
Уколико се деси промена здравственог стања за време боравка детета у вртићу, уколико дете добије повишену температуру, жали се на тегобе који могу бити први симптоми болести, после неопходног збрињавања, позивамо родитеље да дођу у што краћем року и одведу дете код лекара.
ВРЕМЕ ДОВОЂЕЊА ДЕТЕТА У ВРТИЋ
Јако је важно да се поштује радно време и распоред дневног живота у вртићу, што подразумева довођење детета најкасније до 7.50 сати, јер се због безбедности у 8.00 сати улазна врата закључавају, врши се рибање и дезинфекција холова, као и да би се неометано могао одвијати доручак.
Ово је важно да би дете несметано могло да учествује у свим активностима у вртићу.
У случају кашњења потребно је да обавестите васпитача. Због тренутне епидемиолошке ситуације неопходно је што краће задржавање у ходнику и заједничким просторијама за децу.
УНОШЕЊЕ ХРАНЕ У ВРТИЋ
Строго је забрањено уношење хране и храњење детета у просторијама вртића, као и доношење хране (колачи, пецива и сл. намирнице).
Храна за децу се припрема у централној кухињи, која је строго контролисана .
Уколико дете не стигне у вртић за време доручка, потребно је да обедује код куће.
За прославе рођендана у вртићу дете може изузетно донети само намирнице у оригиналном паковању са прописаном декларацијом („грицкалице“ и слаткиши), с тим, да је у летњем периоду потребно избегавати доношење слаткиша кремом и чоколадом.
У јаслицама, деца могу користити своје флашице, али не могу доносити млеко од куће, јер не постоје услови за његово чување у собама.
ОБЛАЧЕЊЕ ДЕЦЕ ЗА БОРАВАК У ВРТИЋУ
СЛОЈЕВИТО ОБЛАЧЕЊЕ – Децу је потребно слојевито обући, да би васпитачи по потреби, зависно од временских прилика могли дете да раскомоте у току боравка у колективу.
За боравак детета у вртићу не облачити детету гардеробу која вам је значајна (драг поклон, скупо плаћена и сл.). За време боравка у вртићу деца се играју у пешчанику, на трави, газе по блату, користе темпере, фломастере, лепак, маказице за децу, осамостаљују се у храњењу или се већ самостално хране, па се гардероба свакодневно прља, а дешава се и да претрпети оштећења (цепање приликом пада и сл.).
У обележеном ранцу потребо је да дете има бар једну комплетну пресвлаку.
СИСТЕМАТСКИ ПРЕГЛЕДИ
У редовним условима, у сарадњи са Дечјим диспанзером организују се систематски прегледи педијатра, стоматолога и логопеда који помажу благовременом откривању и спречавању болести. Наведени прегледи се евидентирају у здравствени картон детета, саопштавају родитељима и прати се даљи ток.
Драги родитељи, надам се да вам је сада бар делимично јаснији начин рада и правила која је неопходно поштовати да би се сачувало здравље деце у колективу.
За све потребне информације везане за област превентивне здравствене заштите у ПУ Дуга можете се обартити одговорној сестри и сараднику за унепређивање превентивне здравствене зашите на телефон: 034 711 189
Сарадник на ПЗЗ
Снежана Симић